Нарешті ви стали щасливим володарем власного плавзасобу! Мрієте якнайшвидше відчути себе відважним капітаном? Однак спустити надувний човен на воду відразу після покупки можливо, тільки якщо він не оснащений двигуном (і навісним транцем під нього; потужність двигуна значення не має).

Правила реєстрації надувних човнів, прийняті на території України

Довжина свіжопридбаного човна ПВХ має перевищувати 2,5 м, а вантажопідйомність - 220 кг. Більш солідний плавзасіб із «маломірного судна», що підпадають під категорію, доведеться реєструвати в Реєстрі судноплавства України, інакше доїхати на ньому вийде лише до першого патруля. Саме тому нашою сьогоднішньою темою є реєстрація надувних човнів в Україні.

Як купити надувний човен без реєстрації?

Хочете купити надувний човен без реєстрації і отримати досить просторий плавзасіб? Зверніть увагу на човни ПВХ Ладья з діаметром балонів 37 см. Модель зі слань-килимком ЛТ-250С, варіант без днищового настилу ЛТ-250 та надувний човен Ладья зі слань-книжкою ЛТ-250В не потребують реєстрації. Тому що фактична довжина їх 249 см, а зазначена у документах вантажопідйомність – 220 кг.

Надувний човен Ладья ЛТ-250АБЕ - його не потрібно реєструватиРеально ж вантажопідйомність перевищує 260 кг - це зручно і на риболовлі, і на полюванні.

Ви можете вибрати три варіанти човна ПВХ без реєстрації в наступних модифікаціях:

- модель з привальним брусом або без нього;

- надувний човен з рухомими або стаціонарними сидіннями;

- Плавзасіб без настилу або з днищем у вигляді слань-килимка або слань-книжки.

До вашої уваги пропонується також новинка - надувний човен Ладья типорозміру 250А. Вона є полегшеним варіантом з балонами діаметром 30 см і довжиною 249 см. Слань-килимок - опція, замовити такий човен можна тут.

Ця модель, як і вищезгадана 250 з балонами 37, не потребує реєстрації.

Твердо вирішили купити надувний човен завдовжки від 2,5 м? Тоді давайте дізнаємось, які документи знадобляться для її оформлення в УкрМорРечінспекції.

Для реєстрації надувного човна вам знадобляться такі документи

1. Заява (належно заповнена реєстраційна картка);

2. Товарний чек, у якому вказано заводський номер човна ПВХ та його найменування (Важливо: найменування має відповідати зазначеному у сертифікаті, див. графу «проект судна»), плюс його копія (копію потрібно завірити печаткою продавця). Або банківська платіжка плюс її завірена копія;

3. Видаткова накладна, в якій зазначений заводський номер човна ПВХ та його найменування, та завірена печаткою продавця копія цієї накладної;

4. Договір купівлі-продажу із зазначеним у ньому заводським номером човна ПВХ та його найменуванням;

5. Сертифікат на надувний човен із зазначеним у ньому заводським номером човна та його технічними характеристиками. На ньому варто зупинитись докладніше. Без цього документа човен офіційно зареєструвати неможливо. Тому перед придбанням плавзасобу завдовжки від 250 см обов'язково уточнюйте у продавця, чи надає сертифікат маломірного судна. Виглядає цей документ ось так:

Сертифікат маломірного судна для надувного човна Ладья

Плануєте з часом виїхати за кордон і взяти човен із собою?

Тоді Вам знадобиться сертифікат СЕ для реєстрації човна в країнах Євросоюзу. Він є у всіх виробників, які проводять Євросертифікацію для своїх човнів.

Виглядає цей документ ось так:

Європейський СЕ-сертифікат для реєстрації надувного човна Ладья в Євросоюзі

В обох випадках, як Ви бачите, човну надається унікальний реєстраційний номер. Він повинен збігатися з номером човна ПВХ у всіх інших документах з набору для реєстрації, з номером на сумці та власне на човні.

6. Копія Свідоцтва про Державну реєстрацію Продавця;

7. Копія Свідоцтва про сплату податку;

8. Довідка про відсутність арешту – закладу майна (човна);

9. Квитанція про сплату збору за першу реєстрацію;

10. Копія паспорта та ідентифікаційного коду.

Бажаєте купити надувний човен ПВХ, зроблений за межами України? Простежте, щоб його було завезено і розмитнено офіційно: для реєстрації вам знадобиться вантажна митна декларація (ВМД).

Якщо ви придбали плавзасіб у дилера, а не у виробника, вам знадобиться дилерський договір «Виробник-Продавець». Якщо виробник не український, потрібні будуть усі договори. Починаючи з імпортера (він вказаний у ВМД) та закінчуючи кінцевим продавцем.

Посередників, наприклад, троє? Договорів також буде три. У цьому плані оптимально купити надувний човен у виробника без посередників. Метушні з документами буде менше. Плюс виробник завжди відповідає за якість гребних плавзасобів, так і моторних моделей.

Документи для реєстрації нового двигуна (подаються одночасно з документами на човен)

1. Товарний чек (банківська платіжка);

2. Копія Свідоцтва про Державну реєстрацію Продавця;

3. Копія свідоцтва про сплату податку;

4. Договір купівлі-продажу.

Документи, необхідні для реєстрації надувного моторного човна б/в

Як і при покупці автомобіля, ви можете вирішити питання за допомогою завіреної нотаріально генеральної довіреності. З одного боку, це менш клопітно. З іншого - витрати на зняття плавзасобу з реєстрації ляжуть на ваші плечі. А дія довіреності триватиме лише до того моменту, доки не вийде термін дії суднового квитка.

Вирішили повноцінно оформити куплену з рук моторку? Вам знадобляться:

Моторний надувний човен Ладья: правила реєстрації1. Заява (заповнена за зразком реєстраційна картка);

2. Договір Купівлі-Продажу (його можна укласти на точці, що видає довідку-рахунок при покупці) та документи на човен (Судовий квиток, Свідоцтво про придатність малого судна);

3. Акт оцінки транспортного засобу (у разі - човна ПВХ). Для його отримання доведеться завітати до експерта (нотаріуса), який має право оцінювати рухоме майно;

4. Довідка – вилучення з реєстру застав від нотаріуса;

5. Заява Реєстратору на зняття човна з обліку;

6. Копії паспорта та ідентифікаційного коду;

7. Письмова згода або особиста присутність подружжя (-а).

8. Основні папери зібрані? Тепер залишилося сплатити мито у розмірі 5% та податок з доходів фізичних осіб 5% від оціночної вартості човна ПВХ (див. акт оцінки). І додати квитанції про оплату до підшивки документів. От і все: вважайте, що реєстрацію в Україні пройдено.

Важливий аспект: купуючи плавзасіб б/в, обов'язково поцікавтеся, чи було воно зареєстроване. Якщо ні, ви теж не зможете це зробити: зібрати необхідні папери у вас не вийде. А штрафи, які доведеться регулярно виплачувати, перекриють усю можливу вигоду, отриману при купівлі надувного човна.

Популярні питання охочих купити моторний човен із ПВХ

Чи потрібно окремо реєструвати двигун?

П.33 Державного суднового реєстру та п.7 Реєстру судноплавства України кажуть: надувний човен та мотор до нього реєструються одночасно, як єдине ціле. Ви надсилаєте необхідні документи до Києва, після їх розгляду човну надається реєстраційний номер і... справа практично зроблена. Власнику залишається лише отримати права на управління плавзасобом, - це необхідно, навіть якщо двигун на ньому мінімальної потужності.

Чи маю право використовувати зареєстрований офіційно мотор на іншому човні?

Щоб така рокіровка вважалася законною, необхідно надати документи на цей двигун та судновий квиток до плавзасобу, на якому ви плануєте його використовувати. Вам впишуть двигун у квиток, і ви зможете використовувати його на законних підставах.

Нюанс: якщо купити надувний човен ви поки що не зважилися, але хочете поставити свій мотор на взятий у прокат плавзасіб, це теж потрібно оформити. У правильному документі має бути номер та слово «прокат».

Я вже реєструвався. Де можна отримати права на керування плавзасобом?

Школа, яку ви оберете, має бути акредитована у «Головній державній інспекції з безпеки судноплавства», - правила України категоричні щодо цього. Прослідкуйте за цим, якщо є необхідність, - зажадайте відповідних документів, щоб отриманий вами Сертифікат на право керування судном (пластикове посвідчення судноводія) виявився легітимним.

А якщо я хочу порибалити на власній моторці за межами України?

Реєстраційні документи, як і права на керування, отримані в Україні, за її межами не є легітимними. Питання тимчасового ввезення та експлуатації плавзасобу варто напередодні виїзду вирішити з компетентними органами тієї країни, до якої ви маєте намір їхати. Закони скрізь різні, - затятим мандрівникам, які не бажають засиджуватися на одному місці, доведеться ознайомитися з усіма.